Jak zadbać o swoje jelita podczas podróży i po wakacjach?
Długie, wycieńczające podróże bywają bardzo stresujące. Przestrzegaj kilku prostych wskazówek, jeśli chcesz czuć się dobrze i nie martwić się o wzdęty brzuch i problemy z wypróżnianiem podczas podróży, na wakacjach i po ich zakończeniu.
Podróż i wyjazd na wakacje może zaburzyć Twoją codzienną rutynę, którą przewód pokarmowy wręcz kocha. Co zatem zrobić, aby uniknąć problemów z trawieniem i cieszyć się dobrze spędzonym czasem podczas i przede wszystkim po wakacjach?
Wakacje i długie podróże często bywają bardzo dużym wyzwaniem dla Twojego układu pokarmowego. Zdarza się, że nie masz dostępu do zdrowej, pełnowartościowej żywności, którą spożywasz na co dzień w domu. Podczas wypoczynku jesz więcej na ulicy i w restauracjach, a także próbujesz nowych potraw w nowych miejscach. Niestety często jest to żywość bardziej przetworzona. Co więcej, mając dostęp do wielu smakowitych dań łatwo o przejadanie się, czego skutkiem jest większy nacisk na układ trawienny. Niezależnie od tego, czy podróżujesz samolotem, samochodem, czy innym środkiem transportu, jest to stresujące dla Twojego ciała i układu trawiennego. Wszystkie te czynniki mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na problemy żołądkowo-jelitowe podczas podróży. Możesz doświadczyć biegunki, zaparć, zgagi, nudności, wzdęć oraz gazów. Z drugiej strony nikt przecież nie chce tracić czasu na zajmowanie się problemami trawiennymi. Tak więc, aby zachować zdrowe jelita podczas podróży i po zakończeniu urlopu, rozważ następujące kroki:
- 1. Nie przejadaj się
W wakacje często sięgamy po jedzenie w nowych restauracjach i próbujemy nowych potraw. Pomimo doskonałego smaku, staraj się nie przejadać.
Męczą Cię wzdęcia podczas podróży? Miej zawsze pod ręką olej z czarnuszki!! - 2. Jedz dużo błonnika
Aby utrzymać regularne wypróżnienia podczas urlopu staraj się jeść tyle błonnika, ile normalnie jesz w domu. Najlepsze źródła błonnika to owoce, warzywa, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i fasola.
Zaopatrz się w zestaw orzechów na podróż!- Orzechy nerkowca
- Orzechy brazylijskie
- Orzechy makadamia
- Mieszanka studencka
- Orzechy włoskie
- Orzechy pekan
- 3. Pij dużo wody
Odwodnienie to kolejna poważna przyczyna zaparć więc picie dużej ilości wody podczas wakacji i podróży jest koniecznością. Trzymaj się jednak zasady picia wody butelkowanej, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do czystości wody z kranu. Unikaj kostek lodu w miejscach, gdzie woda nie jest bezpieczna. Zanieczyszczona woda zaburza pracę jelit i może powodować poważne problemy. - 4. Mądrze wybieraj napoje
Nadmierne spożycie napojów zawierających dużą ilość cukru, kofeiny lub alkoholu może podrażniać układ pokarmowy, szczególnie u osób z wrażliwym żołądkiem. Kawa i alkohol mogą przyspieszyć trawienie, co oznacza, że jelita mają mniej czasu na wchłonięcie wody, często powodując biegunkę. - 5. Kupuj artykuły spożywcze w lokalnych sklepach
Aby Twój układ pokarmowy mógł odpocząć od restauracji i przetworzonej żywności, zaopatrz się w świeżą żywność na pobliskich rynkach i samodzielnie przygotuj posiłek - jeśli oczywiście tylko masz taką możliwość. Jest to świetny sposób na poznanie innej kultury, zaoszczędzenie pieniędzy i zrobienie sobie przerwy od ciężkich posiłków. Jedzenie w domu jest prawie zawsze lepsze dla zdrowia układu pokarmowego, niż jedzenie poza domem. Prawdopodobieństwo zatrucia pokarmowego podczas podróży jest większe, niż w przypadku jedzenia w domu. Zatrucie pokarmowe może nie tylko prowadzić do nieszczęścia przewodu pokarmowego na krótki czas, ale może również przyczynić się do choroby przewlekłej zwanej zespołem jelita drażliwego. Biegunka podróżnika to kolejna powszechna choroba, która może wystąpić po spożyciu jedzenia lub wody pitnej, która jest skażona bakteriami, wirusami lub pasożytami. - 6. Idź do łazienki
Wypróżnianie w publicznej toalecie lub wspólnym pokoju hotelowym jest dla niektórych niewygodne lub krępujące, mimo tego nie ignoruj potrzeby pójścia do toalety. Zaniedbanie w tej kwestii może powodować nieregularne ruchy jelit i dyskomfort żołądkowo-jelitowy. Ignorowanie chęci oddania stolca może prowadzić do silnych zaparć! - 7. Umyj ręce
Przed jedzeniem dokładnie umyj ręce mydłem i wodą, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków i chorób.
Wiesz już, jak wspierać swój układ pokarmowy podczas urlopu. Jak zatem zadbać o jelita po powrocie do domu?- 1. Wróć do swoich zdrowych nawyków żywieniowych.
- 2. Postaw na aktywność fizyczną
- 3. Pij odpowiednią ilość wody.
Cierpisz na zaparcia po podróży? Wypróbuj kisiel z siemienia lnianego!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu jelit, zapraszamy tutaj.