6 powodów dlaczego warto jeść garść migdałów dziennie?
Migdały są smaczną i zdrową przekąską, mogą stanowić też składnik niesamowitych deserów. Jednak wciąż są niedoceniane. Nasiona migdałowca mają duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlaczego warto je jeść codziennie? Przekonaj się! Poniżej 6 powodów, dla których dobrze wprowadzić je do diety.
Co migdały mają w sobie?!
Na początek kilka słów o tym, co uzupełniają w codziennej diecie. 100g migdałów to około 600 kalorii. Są źródłem cennych witamin z grupy B, witaminy E i błonnika. Zawierają także, żelazo, miedź, magnez, mangan, cynk, potas, flawonoidy, fitosterole i wiele innych. To właśnie dzięki tak bogatej wartości odżywczej powinny znaleźć się w naszym jadłospisie. Mogą zastąpić nawet drugie śniadanie.
Teraz do sedna - 6 powodów...
- Redukcja stresu
Stres może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Powoduje między innymi: niepokój, drażliwość, huśtawkę nastrojów, zwiększoną nerwowość, ale też może wpływać na naszą samoocenę. Warto wspomagać nasz organizm nie tylko ćwiczeniami, ale i tym co jemy. Migdały mają dużą zawartość magnezu, witamin z grupy B oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, to one wspomagają zwalczanie wolnych rodników, co przyczynia się do złagodzenia objawów stresu.
- Wzmocnienie kości
Migdały zawierają w sobie najważniejsze składniki odżywcze, które wpływają na zdrowie kości - wapń, fosfor, magnez, mangan i potas. Ponadto dzięki temu, że zmniejszają ilość wolnych rodników pomagają w zapobieganiu osteoporozy postępującej z wiekiem.
- Młody wygląd skóry, piękne włosy i paznokcie
Nasiona migdałowca bogate są w witaminę E, która działa odżywczo i regenerująco na naszą skórę, a ponadto zapobiega jej wysuszaniu. Zawarte w nich flawonoidy działają nie tylko przeciwzapalnie, wpływają również na uszczelnienie naczyń krwionośnych, dzięki czemu można zaobserwować mniej popękanych naczynek.
Efekty regularnego jedzenia migdałów zauważysz także na kondycji swoich włosów. Zawarty w nich magnez i cynk stymulują wzrost włosa, a witaminy B i E sprawiają, że stają się mocne i błyszczące.
Dobroczynne działanie migdałów z pewnością docenią też osoby, borykające się z problemem łamliwych paznokci. Włączenie ich do diety sprawi, że będą mocniejsze i mniej kruche.
- Cukier pod kontrolą
Migdały mają niski indeks glikemiczny, a to znaczy, że powoduje jedynie niewielkie zmiany stężenia cukru we krwi. Ich jedzenie może pomóc w redukcji ryzyka rozwoju cukrzycy typu II. Składniki odżywcze w nich zawarte zmniejszają poziom odporności na insulinę. Migdały w codziennej diecie, mogą wspomóc kontrolę poziomu cukru, a co więcej pomagają wyeliminować skoki glukozy po posiłkach.
- Zdrowe serce
Nasiona migdałowca to prawdziwa bomba witaminy E. Jest jej około 12 razy więcej niż w orzechach włoskich. Witamina ta jest niezwykle ważna dla serca, ponieważ posiada właściwości przeciwutleniające. To dzięki niej zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby miażdżycowej. Spożywanie migdałów korzystnie wpływa na układ krążenia i obniżenie ciśnienia tętniczego. Ponadto zawarte w migdałach substancje obniżają poziom cholesterolu (LDL) oraz wykazują działanie przeciwzakrzepowe.
- Dla mam i dzieci
Kwas foliowy jest niezwykle ważny do prawidłowego rozwoju dziecka. To jego odpowiedni poziom zmniejsza ryzyko wystąpienia wad takich jak: bezmózgowie, czy przepuklina oponowa lub oponowo-rdzeniowa. Dlatego migdały są rekomendowane dla przyszłych mam, bowiem zawierają sporą dawkę kwasu foliowego. Co więcej zmniejszają uciążliwe nudności i zgagę, które dokuczają ciężarnym.
Powodów, dla których warto sięgać po migdały jest znacznie więcej.