
Jak zadbać o koncentrację u dzieci?
Ciągłe wiercenie się, brak organizacji i porządku, problemy z pamięcią, łatwe poddawanie się oraz trudność w utrzymaniu skupienia... Zauważasz, że Twoje dziecko ma problem z koncentracją? Czujesz się bezradny i zastanawiasz się jak mu pomóc? Poznaj kilka sposobów jak wesprzeć koncentrację dziecka - zacznijmy od początku:
Zdrowa i smaczna dieta
Różnorodność to podstawa! Dieta dla dziecka, ale i nie tylko powinna być odpowiednio zbilansowana. Jeśli dostarczamy organizmowi zbyt dużo węglowodanów to nie ma się co dziwić, że dziecko jest bardzo pobudzone. To właśnie je organizm przekształca w energię, a ta gdzieś musi znaleźć ujście. Warto więc od najmłodszych lat uczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych - opartych na właściwych proporcjach białek, tłuszczy i węglowodanów.
No okej, to już wiemy, ale co powinna zawierać dieta, żeby wesprzeć pracę mózgu?
- kwasy omega -3,-6,-9;
- witaminy z grupy B
- witaminy A, D, E, C
- żelazo, magnez, fosfor, kwas foliowy, potas, wapń, itd…
- odpowiednie nawodnienie
Te składniki znajdziecie między innymi w rybach, orzechach, migdałach, ale i w warzywach i owocach. To też dobre przekąski na przerwę w nauce zarówno w szkole, jak i w czasie odrabiania zadań w domu.
Pamiętajcie jednak, że zdrowe odżywianie to nie tylko same posiłki. Zarówno organizm dzieci, jak i dorosłych potrzebuje pewnej regularności. Dobrze jest więc zwrócić uwagę, aby pobudki, posiłki, powtarzające się czynności odbywały się o tych samych porach. Nie zapominajcie to o śnie, to właśnie wtedy nasz organizm się regeneruje.
Jeśli dieta jest niewystarczająca i nie dostarcza odpowiednich ilości niezbędnych składników odżywczych warto sięgnąć po suplementy np. ADEK junior.
Kilka propozycji lunchboxów pełnych zdrowia do szkoły:
Lunchbox do szkoły nr I:
- domowa tortilla z sałatą, pomidorem, serem, szynką i dipem z awokado
- jabłko
- garść migdałów
Lunchbox do szkoły nr II:
- muffinki jajeczne ze szpinakiem
- winogrona
- garść orzechów włoskich
Lunchbox do szkoły nr III:
- owsiane naleśniki z warzywnym farszem
- garść mieszanki studenckiej
- paski ogórka zielonego oraz ćwiartki pomidora
Aktywność fizyczna ma znaczenie
Powiedzenie “w zdrowym ciele, zdrowy duch” to nie tylko kilka nic nieznaczących słów. W badaniach naukowych potwierdzono, że wysiłek fizyczny poprawia kondycję umysłu. Dzieje się tak, ponieważ przyspieszone bicie serca usprawnia dopływ krwi do mózgu, tym samym go dotlenia. To dzięki temu zwiększa się zdolność zapamiętywania i uczenia się, poprawia się koncentracja i zwiększa kreatywność.
Świetnym pomysłem na wsparcie koncentracji są więc wszelkiego rodzaju gry i zabawy np.: taniec, skakanka, domowe zawody sportowe i zręcznościowe…