Mądre wskazówki dla szczęśliwych i zdrowych stóp 0
Mądre wskazówki dla szczęśliwych i zdrowych stóp

Mądre wskazówki dla szczęśliwych i zdrowych stóp

Mało z nas zdaje sobie sprawę, że zdrowe stopy to również dobre samopoczucie! Jeśli zaniedbujemy swoje stopy, możemy narażać się na nieprzyjemne dolegliwości bólowe, estetyczne, a nawet poważniejsze problemy ze stopami. Badanie wykonane na amerykanach z 2014r. pokazuje, że 8 na 10 osób doświadczyło problemu ze stopami – definiowanym jako wrastające paznokcie, przewlekły ból stopy czy stany grzybiczne.

W zależności od tego, przez jaki czas zmagamy się z problemami naszych stóp, może to mieć wpłynąć na ogólną jakość życia i przede wszystkim nasze zdrowie. Dla przykładu weźmy aktywność fizyczną. Jeśli zmagamy się z bólem stóp, który może być spowodowany np. modzelami, najprawdopodobniej zrezygnujemy z uprawiania sportu. Co za tym idzie? Brak ruchu może przyczynić się do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Mamy dobrą wiadomość
Na szczęście - aby zadbać o swoje stopy nie potrzebujemy wielu godzin spędzonych w salonach podologicznych czy kosmetycznych. Wystarczy skorzystać z tych kilku wskazówek, aby zachować aktywność, uniknąć bólu i problemów ze stopami.

 

 

WSKAZÓWKA 1
Dbajmy o to, aby nasze stopy były suche i czyste. Zdrowe stopy zaczynają się od dobrej higieny. Podczas kąpieli dokładnie myjemy i szorujemy stopy wodą z mydłem. Następnie dobrze je wysuszamy. Grzyby uwielbiają wilgoć, więc pozbawienie ich wilgoci utrudni im rozwój. „Upewnij się, że dobrze wycierasz przestrzeń między każdym palcem u stóp” – uczulają podolodzy. „Wszelki nadmiar wilgoci między palcami może stworzyć doskonałe środowisko do rozpoczęcia infekcji grzybiczej”.

WSKAZÓWKA 2
Zbadajmy swoje stopy pod kątem potencjalnych problemów. Najlepiej wykonać samobadanie stóp raz w tygodniu, kiedy bierzemy kąpiel lub prysznic. Jak je wykonać? Kiedy osuszamy stopy ręcznikiem, dobrze przyjrzyjmy się podeszwom, czy nie ma łusek. To może sygnalizować stopę sportowca. Poszukajmy również przebarwień paznokci, które mogą wskazywać na grzybicę paznokci. Jeśli cierpimy cukrzycę, powinniśmy codziennie sprawdzać stopy, ponieważ cukrzyca prowadzi do większego ryzyka owrzodzeń stóp i infekcji.

WSKAZÓWKA 3
Nie ukrywajmy „brzydkich” paznokci u stóp lakierem. Odbarwiony, gruby, pęknięty lub kruszący się paznokieć może sygnalizować grzybicę paznokci. Nałożenie lakieru na zainfekowany paznokieć może pogorszyć problem. W tej sytuacji niezwłocznie należy umówić się na wizytę do podologa.

WSKAZÓWKA 4
Chrońmy swoje stopy w miejscach publicznych. Pamiętajmy, aby nosić buty pod prysznic na siłowni, w szatniach i na publicznych basenach. Miejsca te są zazwyczaj wylęgarnią grzybów, które mogą prowadzić do infekcji.

WSKAZÓWKA 5
Unikajmy udostępniania obuwia innym osobom. Nosząc cudze obuwie możemy zarazić się grzybicą. Nośmy zatem zawsze własne obuwie, aby utrzymać zdrowe stopy.

WSKAZÓWKA 6
Dbajmy o to, aby nasze stopy się nie pociły. Nasze stopy mają mnóstwo gruczołów potowych — 250 000 w każdej stopie! Pocenie stwarza idealne środowisko dla bakterii. Noszenie skarpetek, które utrzymują stopy w suchości, może pomóc w utrzymaniu naszych stóp w zdrowiu. Skarpetki wykonane z włókien syntetycznych mają tendencję do odprowadzania wilgoci szybciej niż skarpetki bawełniane lub wełniane, dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości skarpety. Dodatkowo noszenia zbyt ciasnych rajstop, również może zatrzymywać wilgoć.

WSKAZÓWKA 7
Wybierajmy oddychające obuwie. Aby stopy były suche i zdrowe, nośmy buty wykonane ze skóry, aby umożliwić cyrkulację powietrza. Jeśli mamy skłonność do nadmiernego pocenia się stóp, szukajmy butów wykonanych z siateczkowej tkaniny, która zapewnia maksymalną oddychalność.



 WSKAZÓWKA 8

Nośmy odpowiednio dopasowane buty. Buty, które są zbyt ciasne, mogą powodować długotrwałe problemy ze stopami. Najlepszym wyborem okażą się szerokie, zaokrąglone buty z dużą ilością miejsca na palce i szeroką, stabilną piętą. Raczej unikajmy szpiczastych butów, które mogą powodować skurcze palców u nóg i powodować wrastanie paznokci i modzele.

WSKAZÓWKA 9

Przycinamy paznokcie u stóp zgodnie ze wskazówkami podologicznymi, czyli na wprost. Obcinając paznokcie prosto i unikając przycinania zbyt blisko skóry lub drastycznego zaokrąglania rogów paznokci, może uchronić nas przed problemami z wrastającymi paznokciami.

WSKAZÓWKA 10

Jeśli to konieczne - korzystajmy z pomocy specjalistów! Nie próbujmy samodzielnie leczyć bolesnych dolegliwości stóp. Wszelkie utrzymujące się bóle, zaczerwienienia, obrzęki lub przebarwienia powinny zostać sprawdzone przez lekarza podologa. Zwykle problem można rozwiązać za pomocą leków na receptę lub drobnej procedury w gabinecie.

 

Te 10 wskazówek to nie wszystko! Aby nasze stopy było zdrowe i szczęśliwe, należy zaserwować im cotygodniową rutynę, dzięki której będą zdrowe i przyjemne w dotyku.


Pielęgnacja domowa w 3 krokach:

  • Kąpiel solna czyli kąpiel zmiękczająca twardy naskórek na piętach i palcach. Do miski z wodą dodaj sól himalajską lub sodę oczyszczoną (5 łyżeczek na miskę, czyli na ok. 8 l wody), ewentualnie z dodatkiem płatków mydlanych. Dobrze jest również moczyć stopy w wodzie z olejem ze słodkich migdałów lub roztopionym maśle shea.
  • Peeling czyli pozbycie się martwego naskórka. W miseczce wymieszaj olej macadamia i cukier trzcinowy. Dodaj kilka kropli olejku eterycznego. Wmasuj mieszankę w stopy, a następnie spłucz pozostałość pod bieżącą wodą.



  • Nawilżenie - jeśli zabieg robisz wieczorem, nałóż na stopy odżywczą maseczkę (do kremu do stóp dodaj kilka kropli witaminy A+E), owiń je folią i załóż bawełniane skarpetki. Po 20 minutach usuń nadmiar kosmetyku papierowym ręcznikiem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl