Jak dbać o kręcone włosy: porady i wskazówki 0
Jak dbać o kręcone włosy: porady i wskazówki
Jak dbać o kręcone włosy: porady i wskazówki.

W przeciwieństwie do włosów prostych, włosy kręcone mają tendencję do braku nawilżenia i łatwego puszenia się, co znacznie utrudnia pielęgnację. Jeśli chcesz dodać sprężystości i blasku swoim naturalnym lokom, zachęcamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami i poradami, które pomogą Ci w zachowaniu zdrowych i pięknych włosów!

Jak dbać o naturalnie kręcone włosy?
W przypadku włosów kręconych zawsze powinnaś skoncentrować się na produktach, które pomogą nawilżać włosy. Zdecydowanie unikaj produktów do włosów, które wysuszają lub obciążają włosy.

Wybierz odpowiedni szampon i odżywkę!
Poszukaj szamponu i odżywki przeznaczonych specjalnie do włosów kręconych.

W szczególności szukaj produktów, które zawierają:

 • oleje naturalne, takie jak: olej kokosowy, olej jojoba, olej słonecznikowy i olej z awokado,
 • aloes,
 • keratynę,
 • masło shea,
 • hydrolizowany jedwab i białka zwierzęce,
 • pantenol i prowitaminy,
 • ekstrakty roślinne

Jeśli Twoje włosy są tłuste lub z jakichś powodów wyjątkowo brudne, powinnaś dodatkowo raz na 1-2 tygodnie stosować silniejszy szampon oczyszczający. Zawsze po myciu szamponem użyj odżywki, aby pomóc utrzymać odpowiednie nawilżenie Twoim włosom.

Nakładanie odżywki przed szamponem!
Jeśli masz bardzo szorstkie lub mocno kręcone włosy, możesz spróbować nakładać odżywkę przed myciem włosów szamponem. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie trzeba nakładać odżywki dopiero po umyciu włosów . Odżywkę można stosować zarówno przed, jak i po myciu szamponem.

Włosy kręcone bardzo szybko tracą wilgoć. Stosowanie odżywki przed myciem szamponem teoretycznie pomaga chronić pasmo włosów, aby szampon nie pozbawiał włosów naturalnych olejków

Ciepła czy zimna woda?
Gorąca woda usuwa wilgoć z włosów i wysusza je. Mycie włosów zimną wodą i unikanie gorącej wody pomoże Ci zachować odpowiednie nawilżenie włosów.

Unikanie nadmiernego szamponowania!
Codzienne mycie włosów szamponem nie jest dobrym pomysłem dla osób z kręconymi włosami. Szampon może pozbawić włosy naturalnych olejków, które są niezwykle istotne dla ich zdrowia.
Być może będziesz musiała poeksperymentować z harmonogramem mycia włosów szamponem, aby zobaczyć, co jest dla Ciebie najlepsze. Na ogół staraj się myć włosy szamponem co 2-3 dni.

Wybór odpowiedniej szczotki lub grzebienia!
Kręcone włosy są często suche, łamliwe i mogą łatwo się rozdwajać podczas czesania lub szczotkowania. Spróbuj rozczesać kręcone włosy pod prysznicem, aby uniknąć ich łamania.

Zacznij od grzebienia z szerokimi zębami. Możesz również przeczesywać pasma, gdy odżywka jest jeszcze na włosach, aby ułatwić odżywce lepsze pokrycie.

Zainwestuj w wysokiej jakości szczotkę z naturalnym włosiem zamiast plastiku. Szczotka z włosia dzika może pomóc w rozprowadzaniu naturalnych olejków ze skóry głowy po aż końce włosów.

Inną opcją jest zrezygnowanie z grzebienia. Jeśli masz wyjątkowo sprężyste loki, spróbuj nałożyć odżywkę bez spłukiwania, a następnie rozczesać mokre włosy opuszkami palców.

Stylizacja na gorąco.
Większość stylistów zaleca pozostawienie kręconych włosów do naturalnego wyschnięcia, ponieważ korzystanie z suszarki może je puszyć i uszkadzać.

Jeśli chcesz skorzystać z suszarki lub od czasu do czasu wyprostować włosy prostownicą, ważne jest, aby przed tym zabiegiem użyć kosmetyku chroniącego przed wysoką temperaturą. Poszukaj środka zawierającego silikon lub keratynę, aby uszczelnić powierzchnię włosa i uczynić ją bardziej odporną na uszkodzenia termiczne.
Uwaga na rozdwajające się końcówki!
Rozdwojone końcówki są trudne do opanowania. Tak naprawdę to nie ma niestety sposobu, aby je naprawić, za wyjątkiem ich obcięcia.

Najlepszym sposobem na uniknięcie rozdwojonych końcówek jest odpowiednia pielęgnacja loków.

Aby zapobiec rozdwajaniu się końcówek:

 • Podczas szczotkowania unikaj ciągnięcia i szarpania.
 • Staraj się nie wiązać włosów w ciasne kucyki lub koki.
 • Upewnij się, że używasz grzebienia z szerokimi zębami.
 • Podcinaj włosy co najmniej raz na 2-3 miesiące.
 • Ograniczaj do minimum korzystanie z lokówek, prostownic i suszarek.

Jak często należy myć kręcone włosy?
Jeśli chcesz wskoczyć pod prysznic i codziennie moczyć włosy, nie powinnaś za każdym razem używać szamponu. W niektóre dni możesz po prostu spłukać włosy wodą, a następnie nałożyć odżywkę. W pozostałe dni używaj łagodnego szamponu, aby nie pozbawiać włosów naturalnych olejków.

Co 1-2 tygodnie używaj szamponu oczyszczającego, aby usunąć wszelkie nagromadzone resztki produktów do stylizacji.

Jak spać?
Spanie na plecach może nadmiernie obciążać mieszki włosowe i powodować, że loki będą rozczochrane i kędzierzawe.

Jeśli masz kręcone włosy, spanie na boku lub na brzuchu będzie najlepsze dla zachowania zdrowia i dobrego wyglądu loków. Owinięcie głowy czepkiem lub chustą może również pomóc chronić loki podczas snu.

Używaj maski do włosów, oleju lub odżywki bez spłukiwania przed snem i pozostaw na noc, aby pomóc ujarzmić loki i nawilżyć je podczas snu.

Maski do włosów na kręcone włosy.
Możesz stworzyć maskę do włosów „DIY” ze zwykłych domowych składników. Maski te przeznaczone są do nakładania na włosy na noc i spłukiwania rano.

Maseczki zawierające składniki takie jak: miód, olej kokosowy, banan i awokado nawilżają włosy i działają dobrze, gdy są używane na noc.

Jeśli Twoje loki są bardzo suche, rozważ użycie maski do włosów raz lub dwa razy w tygodniu.

Oleje do włosów kręconych.
Utrzymanie odpowiednio nawilżonych loków może być trudne, ponieważ naturalne olejki nie spływają łatwo po łodydze włosa. Nałożenie naturalnych olejów roślinnych przed snem może nam w tym pomóc!

Każdy z poniższych olejków może załatwić sprawę:
Odżywki bez spłukiwania do włosów kręconych.
Spróbuj przed snem spryskać włosy odżywką bez spłukiwania, zawierającą keratynę. Pomoże to wzmocnić zniszczone pasma włosów i ułatwić układanie włosów o poranku.

Czego nie robić, jeśli masz kręcone włosy?
Kręcone włosy są bardzo delikatne zatem w miarę możliwości unikaj:

 • produktów zawierających siarczany, alkoholi, żrących chemikaliów i mocnych zapachów
 • szamponu oczyszczającego częściej niż raz w tygodniu,
 • spania na plecach,
 • używania przyrządów do stylizacji na gorąco częściej niż raz lub dwa razy w miesiącu,
 • płukania gorącą wodą pod prysznicem,
 • spinania włosów w mocne koki,
 • grzebieni o drobnych zębach.


Najlepsze fryzury na kręcone włosy to:

 • luźny kucyk lub kok,
 • luźne warkocze,
 • rozpuszczone włosy.


Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrozumieć jeśli chodzi o kręcone włosy, jest to, że mają one tendencję do łatwego wysychania i potrzebują naprawdę sporo nawilżenia. Przy odpowiednim traktowaniu kręcone włosy mogą wyglądać zdrowo, lśniąco i bardzo atrakcyjnie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl