Co to jest Meal Prep? 0
Co to jest Meal Prep?

Co to jest meal prep?

Meal prep to koncepcja przygotowania całych posiłków lub poszczególnych składników na kilka dni lub miesięcy do przodu. Jest to szczególnie popularne wśród zapracowanych osób. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu spędzanego w kuchni. Gotowe i zdrowe posiłki to również świetna opcja, która może pomóc w osiągnięciu celów żywieniowych.


prep_tekst_1


Od początku…
Istnieją różne sposoby przygotowywania posiłków – nie wszystkie z nich polegają na spędzeniu całego niedzielnego popołudnia na gotowaniu potraw na nadchodzący tydzień. Możesz wybrać metodę, która najbardziej Ci odpowiada!!METODA 1
Gotowe posiłki przechowywane w lodówce. Kompletne, pełnowartościowe posiłki gotowane z wyprzedzeniem, które można przechowywać w lodówce i podgrzewać.

METODA 2
Gotowe posiłki porcjowane i zamrażane. Przygotowanie większych ilości danego posiłku według określonego przepisu, a następnie podzielenie go na pojedyncze porcje, które zostaną zamrożone i zjedzone w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

METODA 3
Gotowe posiłki indywidualnie porcjowane nie wymagające podgrzewania. Przygotowywanie porcji posiłków ze świeżych składników, które nie wymagają późniejszego podgrzewania. Takie porcje idealnie nadają się na wynos, kiedy nie mamy możliwości podgrzania posiłku. Przygotowane w ten sposób posiłki przechowujemy w lodówce.

METODA 4
Składniki gotowe do przyrządzenia. Przygotowanie z wyprzedzeniem składników wymaganych do określonych posiłków w celu skrócenia późniejszego czasu gotowania.

Różne metody przygotowywania posiłków można również mieszać i dopasowywać w zależności od okoliczności. Zacznij od wybrania najbardziej dopasowanej do Ciebie metody, a następnie powoli eksperymentuj z innymi, aby określić, która opcja najbardziej Ci odpowiada.

Jak planować posiłki?
Ustalenie, ile posiłków należy przygotować i co umieścić w każdym posiłku, może czasami być trudne. Najlepszym sposobem na planowanie z wyprzedzeniem jest ustalenie, na których posiłkach chcesz się skupić i która metoda przygotowywania posiłków pasuje do Twojego stylu życia. Następnie sprawdź w kalendarzu, ile śniadań, obiadów i kolacji będziesz potrzebować w nadchodzącym tygodniu. Wybierając posiłki, najlepiej zacząć od ograniczonej liczby przepisów, które już znasz.

Jak skrócić czas gotowania?

  • 1. Trzymaj się spójnego harmonogramu. Przygotowywanie posiłków działa najlepiej, gdy trzymasz się regularnego harmonogramu. Wiedza o tym, kiedy będziesz kupować artykuły spożywcze i przygotowywać posiłki, pomoże Ci stworzyć dobrą rutynę

  • 2. Wybierz odpowiednią kombinację przepisów Dobranie odpowiedniej kombinacji przepisów pomoże Ci stać się bardziej efektywnym w kuchni. Jak to zrobić? Wybieraj przepisy wymagające różnych metod gotowania. Zbyt wiele przepisów wymagających tego samego urządzenia (np. piekarnika) ograniczy liczbę potraw, które można przygotować za jednym razem.

  • 3. Zorganizuj czas spędzony w kuchni. Zacznij od przepisu wymagającego najdłuższego czasu gotowania. Często jest to zupa lub danie z piekarnika. Kiedy danie jest już w piekarniku możesz skupić się na reszcie swojego planu.
   prep_tekst_2


  • 4. Zrób listę zakupów! Zakupy spożywcze mogą być wielką stratą czasu. Przygotuj wcześniej listę zakupów, a na zakupy wybieraj się max 2 razy w tygodniu.W zależności od Twoich celów, harmonogramu i preferencji żywieniowych, przygotowywanie posiłków może sprowadzać się do zamrażania dużych porcji posiłków, przechowywania pełnych posiłków w lodówce lub przechowywania przygotowanych składników na posiłki.

Znajdź metodę, która Ci odpowiada i wybierz dni w tygodniu na przygotowanie planu posiłków, na zrobienie zakupów oraz na gotowanie.

Zainspiruj się sałatką meal prep z naszego Instagrama!
Instagram-NaturPlanet

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl